fbpx

Zimný blog

Rozprávkové Vianoce

V tomto blogu si postupne predstavíme rozprávky Tri oriešky pre popolušku, Princeznú so zlatou hviezdou, ale aj zahraničné klasiky ako rozprávky o Snehulienke, o Cínovom vojačikovi a Pinocchia. Každá rozprávka má svoju jedinečnú atmosféru, ktorú zachytávame v našej vianočnej kompozícii. Inšpirácia je odrazom atmosféry príbehu, ktorú zachytáva.

 

Tri oriešky pre Popolušku

Všetci asi poznáme meno jej verného koňa Jurášeka a sovičky Rozálky, spomenieme si na scény z lovu, naháňanie “malej holky”, ale aj na ples, či záverečnú scénu, keď si princ spozná svoju nevestu. Inšpirovali sme sa týmto príbehom pri našej ďalšej vianočnej kompozícii, plnej snehu, zimných halúzok a kvietkov a nezabudli sme ani na zvieratká.

 

Princezná so zlatou hviezdou

Princezná so zlatou hviezdou je  rozprávka z pera Boženy Nemcovej, ktorá bola sfilmovaná v roku 1959. Rozhodne patrí medzi overenú Vianočnú klasiku, ktorú si mnohí z nás pozrú práve počas Vianočných sviatkov. Hlavnou postavou je pekná, ale skromná princezná Lada, ktorá ma na čele zlatú hviezdu. Jej pytačom je kráľ Kazisvet, ktorý pre získanie jej „srdca“ ide aj cez mŕtvoly. Princezná však utečie v myšom kožúšku do susedného kráľovstva, kde ako pomocníčka v kuchyni získa princovo srdce. Kazisvet ju nasleduje, ale chrabrý princ Radovan ho porazí a potupne vyženie. Rozprávka končí šťastnou svadobnou hostinou.

 

Snehulienka

Príbeh o snehulienke je klasickým nemeckým rozprávkovým príbehom plnom čarovných vecí. Snehulienka sa narodila do kráľovskej rodiny ako vysnená dcéra, jej matka zomrie a kráľ sa ožení s peknou čarodejnicou. Macocha žiarli na Snehulienku, po tom čo magické zrkadlo povie, že Snehulienka je najkrajšia na svete. Macocha prikáže poľovníkovi zaniesť Snehulienku do lesa a zabiť ju, no ten ju ale ušetrí a prikáže sa jej nevracať. Tá nájde v lese sedem trpaslíkov a stane sa ich domácou. Macocha to ale zistí a otrávi ju červeným jabĺčkom. Zachráni ju až pekný princ, ktorý nakoniec macochu potrestá a Snehulienku si zoberie za svoju manželku.

skriatok

 

Cínový vojačik

Príbeh o statočnom cínovom vojačikovi je smutným príbehom z pera Hansa Christiana Andersena. Rozprávka hovorí o láske vojačika a baleríny. Chlapec dostane 25 cínových vojačikov, ktorí boli odliaty z jednej cínovej lyžice. Posledný vojačik však stojí len na jednej nohe, keďže nebolo dosť cínu. Tento vojačik si všimne papierovú balerínu, ktorá tiež stojí na jednej nohe. Záporným hrdinom príbehu je klaun vyskakujúci z krabice, ktorému sa balerína tiež páči. Ten spôsobí, že vojačik vypadne z okna a putuje svetom, až sa nakoniec ocitne naspäť u chlapca. Ten ho znenazdajky hodí do ohňa, no keď zafúka  vietor,  ten do ohňa sfúkne aj papierovú balerínu. Ráno slúžka čistiaca krb nájde malé cínové srdiečko.

 

Pinokio

Pinocchiov (alebo ho voláme u nás Pinokiov) príbeh z pera Taliana Carla Collodiho je rozprávkou o drevenom panáčikovi – neposlušnom chlapcovi. Dej sa začína v malebnom Toskánsku , kde chudobný Geppetto vytvorí drevenú postavičku chlapca z kusu dreva, ktoré dostal od suseda a nazve ju Pinocchio. Pinocchio však nie je dobrým chlapcom, klame a správa sa zle. Jeho každý negatívny skutok spôsobí, že mu narastie drevený nos. Počas svojich dobrodružstiev drevený chlapec chodí po svete a stretáva dobrých aj zlých ľudí a iné stvorenia. Sám sa pritom stáva lepším a snaží sa pomôcť svojmu chorému otcovi. Rozprávka končí šťastne, keď sa Pinocchio  premení na reálneho chlapca a  jeho otec Geppetto vyzdravie.

 

Či už ste fanúšikom klasických rozprávkových príbehov alebo tých modernejších, u nás nájdete dekorácie, ktoré Vám pomôžu vytvoriť atmosféru Vašich obľúbených rozprávok aj u Vás doma. Jedným z moderných príbehov je aj Sám Doma, príbeh chlapca bojujúceho s dvomi neschopnými lupičmi. Pokiaľ si pamätáte na jeho dobrodružstvo v New Yorku, rozpoznáte hrdličky, ktorými obdaroval svoju priateľku. Potešte svojich priateľov hrdličkou, ktorá spoločne bude zdobiť Vaše vianočné stromčeky ako znak priateľstva. 

K Vianociam a Vianočným rozprávkam patrí zima a sneh. V nasledujúcom videu si ukážeme ako si môžete kúsok zimy v podobe umelého snehu jednoducho vytvoriť aj u Vás doma.

Veľa rozprávkových príbehov si počas Vianoc užijeme v teple domova, pri pohode s rodinou vo filmovej podobe. Nejde len o overené klasiky z pier klasických autorov rozprávok, niektoré príbehy patria k Vianociam aj keď sú oveľa mladšie. Či už ste fanúšikom jedného alebo druhého, viete sa svojimi obľúbenými príbehmi inšpirovať pri tvorení Vašej vianočnej výzdoby. Umocnite tak  túto sviatočnú atmosféru práve vianočnou výzdobou inšpirovanou Vašou obľúbenou rozprávkou.  

Poďte s nami napísať Váš rozprávkový príbeh Vianoc, lebo fantázii sa medze nekladú.

Pridajte Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.